Programy profilaktyczne i promocji zdrowia
Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ:
SZPZLO Warszawa Praga Południe zaprasza do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach wykonywanych w ramach następujących programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia:
Program profilaktyki raka szyjki macicy – etap podstawowy
Proponujemy bezpłatne badania cytologiczne, dla kobiet w wieku 25-59 lat*, które:
- nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat,
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzacy leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Zapraszamy do:
ZLO przy ul. Saskiej 61.
Zapisy na badania cytologiczne pod numerem telefonu 22 617-36-39, 22 617-68-86 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 13:00.
ZLO przy ul. Grochowskiej 339.
Zapisy na badania osobiście w poradni bądź telefonicznie pod numerem 22 810-50-07 prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00.
ZLO przy ul. Ostrołęckiej 4.
Na badania można zapisać się telefonicznie pod numerem 22 810-33-73 lub osobiście u położnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00.
ZLO przy ul. Abrahama 16.
Zapisy osobiście lub pod numerem telefonu 22 671-23-08 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00.
ZLO przy ul. Styrskiej 44.
Zapisy na badania cytologiczne prowadzone są pod numerem telefonu 22 610-72-52; 22 610-46-90 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 20:00.
Zgłaszając się na badanie cytologiczne prosimy o przyniesienie ostatniego wyniku badania.
(*) przy określeniu wieku bierze się pod uwagę rok urodzenia
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Skierowany jest do osób zadeklarowanych do lekarza POZ, w SZPZLO Warszawa Praga Południe w wieku 35-65 lat, które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały z badań wykonywanych w ramach w/w programu (również u innych świadczeniodawców), u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek lub rodzinnej hipercholesterolemii.
W ramach programu wykonujemy bezpłatne badania: poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów, glukozy oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi i BMI, przeprowadzamy wywiad – ankietę zgodnie z Kartą Badania Profilaktycznego w profilaktyce chorób układu krążenia. Lekarz w ramach programu przeprowadza badanie przedmiotowe, ocenia czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz globalne ryzyko zagrożenia chorobami układu krążenia.
Zapraszamy pacjentów zadeklarowanych do lekarzy POZ w naszych placówkach:
ZLO przy ul. Abrahama 16, ul. Saskiej 61, ul. Kickiego 24, ul. Sygietyńskiego 3, ul. Styrskiej 44, ul. Ostrołęckiej 4, ul. Ostrzyckiej 2/4, ul. Grochowskiej 339, ul. Ateńskiej 4.
Program profilaktyki gruźlicy
Adresowany do osób dorosłych, które nie chorowały na gruźlicę, ale miały kontakt z osobami chorymi na gruźlicę, do osób bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, uzależnionych od: tytoniu, alkoholu, narkotyków.
Warunkiem uczestnictwa w w/w programie jest wypełnienie pisemnego oświadczenia, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy uczestnik programu nie podlegał badaniu ankietowemu pielęgniarki POZ w ramach profilaktyki gruźlicy (także u innych świadczeniodawców).
Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie się do wybranej (tzn. do zadeklarowanej przez Państwa) pielęgniarki POZ w następujących placówkach:
ZLO przy ul. Abrahama 16, ul. Saskiej 61, ul. Kickiego 24, ul. Sygietyńskiego 3, ul. Styrskiej 44, ul. Ostrołęckiej 4, ul. Ostrzyckiej 2/4, ul. Grochowskiej 339, ul. Ateńskiej 4.
Programy finansowane ze środków budżetowych m.st. Warszawy:
W bieżącym roku współpracując z m.st. Warszawa realizujemy następujące programy:
Program edukacyjny “Szkoła Rodzenia”
Program promocji zdrowia “Zdrowy Uczeń”
Program skierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół publicznych dla których m.st. Warszawa jest organem przewodzącym, tj. szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w których realizowane są świadczenia zdrowotne w środowisku nauczania i wychowania zakontraktowane przez NFZ oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Na terenie dzielnicy Warszawa Praga Południe program jest realizowany w okresie od 8.03.2023 r. do 31.12.2023 r.
Głównymi wykonawcami programu są pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania. Zajęcia prowadzą też zapraszani prelegenci, specjaliści różnych dziedzin m.in.: lekarze, dietetycy, położne itp.
W ramach programu uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia m.in. dowiadują się o: higienie i jej wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne, racjonalnym i zdrowym odżywianiu, profilaktyce chorób zakaźnych, pierwszej pomocy i unikaniu zagrożeń, wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych, profilaktyce chorób układu krążenia.
Program zakłada uczestnictwo dzieci i młodzieży w różnego rodzaju przedsięwzięciach zorganizowanych przez pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania: apelach, pokazach, wykładach, konkursach, festynach, formach graficznych, grach, zabawach, ćwiczeniach, instruktażach oraz testach sprawdzających wiedzę. W ramach odbywających się spotkań uczniowie otrzymują materiały edukacyjne o tematyce zdrowotnej.
Program finansowany jest ze środków budżetowych m.st. Warszawy.
Program polityki zdrowotnej z zakresu szczepień przeciwko grypie sezonowej jako profilaktyka zachorowań w populacji osób w wieku 65 lat i więcej pn. “Grypa 65 +” na lata 2023-2025
Grypa to ostra choroba zakaźna, na którą zapada na świecie 5-10% ogólnej populacji. Jest groźniejsza niż przeziębienie, bowiem niesie ze sobą ryzyko powikłań tj. zapalenie oskrzeli, płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed tą chorobą – należy się zaszczepić.
Program będzie realizowany od września 2023 roku do 31 marca 2025 roku.
Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne.
Do udziału w programie zapraszamy osoby w wieku 65 lat i więcej, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
– posiadają zameldowanie na pobyt stały lub czasowy na terenie m.st. Warszawy lub
– rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w stołecznych urzędach skarbowych i zamieszkują na terenie m.st. Warszawy.
Kryteriami wyłączenia z programu są:
– indywidualne przeciwwskazania do szczepień,
– brak podpisanej zgody na uczestnictwo w programie,
– wcześniejsze zaszczepienie przeciwko grypie w danym sezonie epidemicznym.
W programie wykonujemy bezpłatne szczepienia przeciw grypie po uprzednim zakwalifikowaniu przez lekarza pierwszego kontaktu pacjenta, który ma być zaszczepiony (kwalifikacja lekarska o braku przeciwwskazań do szczepienia ważna jest 24 godziny).
Podczas wizyty pacjentom zostaną przekazane informacje przez lekarza lub pielęgniarkę nt. definicji grypy, jak rozpoznać grypę, jak zapobiegać grypie, o działaniach codziennej profilaktyki zapobiegających wystąpieniu grypy. Co to są odczyny poszczepienne, gdzie i do kogo powinny być zgłaszane, jakie są korzyści zaszczepienia się przeciwko grypie, jakie powikłania może spowodować grypa, jak prawidłowo zachowywać się aby ograniczyć częstość zachorowań.
Osoby przystępujące do programu będą proszone o wypełnienie formularza uczestnictwa w programie. Po wykonaniu szczepienia uczestnicy programu będą proszeni o wypełnienie ankiety oceniającej program. Wpełnienie powyższych formularzy jest warunkiem uczestnictwa w programie.
Zapraszamy do naszych przychodni:
1. | ZLO ul. Abrahama 16 | tel. 22 671-24-71 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:30 |
2. | ZLO ul. Ateńska 4 | tel. 22 617-32-96 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:30 |
3. | ZLO ul. Grochowska 339 | tel. 22 870-43-83 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:30 |
4. | ZLO ul. Ostrołęcka 4 | tel. 22 810-33-73 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:30 |
5. | ZLO ul. Ostrzycka 2/4 | tel. 22 813-27-11 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:30 |
6. | ZLO ul. Saska 61 | tel. 22 617-67-33 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:30 |
7. | ZLO ul. Sygietyńskiego 3 | tel. 22 810-04-42 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:30 |
8. | ZLO ul. Korytnicka 42/44 | tel. 22 610-72-52 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:30 |
9. | ZLO ul. Kickiego 24 | tel. 22 810-41-71 | od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:30 |
Program finansowany jest ze środków budżetowych m.st. Warszawy.
Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku od 6 do 60 miesięcy
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Na świecie na grypę zapada 5-10% populacji. Jest ona groźniejsza niż przeziębienie. Zaczyna się gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy.
W większości przypadków przebiega w sposób niepowikłany a stan pacjenta ulega normalizacji po ok. 7 dniach. Największe ryzyko wystąpienia ciężkich postaci grypy lub powikłań występuje m.in. u dzieci w wieku do 5 lat. Do możliwych powikłań infekcji grypowej zalicza się m.in.: zapalenie płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni, dysfunkcję receptora słuchowego, zaostrzenie przebiegu astmy i mukowiscydozy.
Postępowanie w przypadku grypy i jej profilaktyka obejmuje szczepienia ochronne, które są podstawową metodą profilaktyki, ważne jest również przestrzeganie podstawowych ogólnych zasad higieny tj.:
- higieny rąk – niezbędne jest w sezonie grypowym a zwłaszcza w przypadku bliskiego kontaktu z chorym na grypę, po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie do domu częste mycie rąk wodą z mydłem przez 20 sekund, osuszanie ich ręcznikiem papierowym, a następnie dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu,
- noszenie maseczki na twarzy – stałe noszenie maseczki w przypadku kontaktu z chorym zmniejsza ryzyko zachorowania; maseczki należy często (po każdym kontakcie z chorym) zmieniać na nowe, a zużyte wyrzucać do kosza,
- zasłanianie chusteczką jednorazową ust podczas kaszlu i kichania; w przypadku braku chusteczki zaleca się zasłanianie ust przedramieniem, a nie dłonią,
- unikanie kontaktu twarzą w twarz z innymi osobami,
- unikanie tłumu i masowych zgromadzeń,
- unikanie dotykania rękami ust, nosa i oczu,
- częste wietrzenie pomieszczeń.
Przez okres choroby chory powinien pozostać w domu i ograniczyć swoje kontakty z innymi do minimum.
Czas trwania programu od września 2022 roku do 31 marca 2025 roku.
Program ma charakter ciągły i będzie odbywał się w cyklu sezonowym od września do marca. W przypadku dzieci wcześniej nieszczepionych przeciw grypie obejmować będzie podanie dwóch dawek szczepionki w jednym sezonie. W trakcie realizacji programu, w następnych sezonach będą włączane do niego kolejne dzieci, spełniające warunki jego kryteriów.
Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.
Program finansowany jest przez m.st. Warszawa.
Celem programu jest: zwiększenie odporności osobniczej na zakażenia wirusem grypy u dzieci od ukończenia 6 m.ż. do 60 m.ż., zamieszkujących na terenie m. st. Warszawy
Kryteria uczestnictwa w programie:
- dzieci w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do 60 miesiąca (wiek potwierdzony na podstawie numeru PESEL),
- które przejdą pozytywnie lekarskie badanie kwalifikujące do szczepienia,
- zamieszkałe na terenie m.st. Warszawy,
- których opiekunowie prawni wyrażą pisemną zgodę na udział w programie.
Kryteria wyłączenia z programu:
- brak pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w programie,
- obecność przeciwwskazań do podania szczepionki przeciw grypie,
- szczepienie wykonane we własnym zakresie w danym sezonie grypowym.
W ramach programu jego uczestnicy są zobowiązani do:
- Uzyskania i przedstawienia kwalifikacji lekarskiej do szczepienia. Zaświadczenie to ważne jest 24 godziny od momentu wystawienia.
- Wypełnienia ankiety satysfakcji pacjenta.
- Wypełnienia formularza uczestnictwa w programie, w którym rodzic bądź opiekun wyraża pisemną zgodę na uczestnictwo dziecka w programie.
- Udzielenia informacji personelowi medycznemu nt. wystąpienia grypy lub infekcji grypopodobnej, hospitalizacji z powodu grypy i powikłań pogrypowych oraz wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych podczas rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w okresie 3 mies. od zakończenia sezonu grypowego.
Szczegółowych informacji o programie udzielają pracownicy Poradni POZ dla dzieci, w których realizowany jest program:
1. | ZLO ul. Abrahama 16 | tel. 22 671-24-63 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 |
2. | ZLO ul. Grochowska 339 | tel. 22 810-21-11 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 |
3. | ZLO ul. Ostrołęcka 4 | tel. 22 810-45-91 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 |
4. | ZLO ul. Saska 61 | tel. 22 617-67-34 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 |
5. | ZLO ul. Sygietyńskiego 3 | tel. 22 810-09-30 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 |
6. | ZLO ul. Kickiego 24 | tel. 22 810-41-71 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 |
7. | ZLO ul. Styrska 44 | tel. 22 610-72-52 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 |
Program “Aktywny Senior”
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga Południe oraz m.st. Warszawa zaprasza osoby od 60 roku życia (zamieszkałe na terenie m.st. Warszawy) do udziału w programie pn. “Aktywny Senior”. W jego ramach będą się odbywały na terenie ZLO przy ul. Saskiej 61 oraz Abrahama 16 (Pracownia Fizjoterapii) zajęcia z wykładem na temat zdrowego stylu życia oraz ćwiczeniami ogólnousprawniającymi 2x w tygodniu przez okres 8 tygodni.
Zapraszamy do udziału w programie od marca do grudnia.
Zajęcia dla uczestników są bezpłatne.
Zapisy od poniedziałku do piątku osobiście lub telefonicznie w godz. 8:00 – 18:00:
1. | ZLO ul. Abrahama 16 | tel. 22 673-39-92 |
2. | ZLO ul. Saska 61 | tel. 22 617-30-05 |
Program finansowany jest ze środków budżetowych m.st. Warszawy.
Program promocji zdrowia pn. “Edukacja zdrowotna młodzieży szkolnej w wieku pomiędzy 18 a 19 rokiem życia w zakresie nadciśnienia tętniczego”
Kryteria uczestnictwa w programie.
Program adresowany jest do młodzieży szkolnej, w przedziale wieku 18-19 lat uczęszczających do szkół publicznych dla których m.st. Warszawa jest organem prowadzącym. Jest on prowadzony na terenie placówek oświatowych znajdujących się na terenie dzielnicy Praga Południe (zgodnie z wykazem m.st. Warszawy).
Realizacja programu przewidziana jest w terminie od września do 31 grudnia 2023 roku w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej na terenie szkół.
W ramach programu prowadzona jest:
1. Edukacja w zakresie prawidłowych zachowań zdrowotnych oraz czynników ryzyka chorób układu krążenia.
2. Nauka zasad i ćwiczenia prawidłowej techniki pomiaru ciśnienia krwi. Zapoznanie uczniów z zasadami i prawidłową techniką pomiaru cisnienia krwi. Wykonanie instruktażowego pomiaru ciśnienia krwi, każdemu uczestnikowi wykonanie 2 pomiarów ciśnienia mierzonego na obu rękach w odstępie co najmniej 2 tygodni. Samodzielne wykonywanie pomiarów RR przez uczniów 2 razy po 2 pomiary ciśnienia mierzone na obu rękach w odstępie co najmniej 2 tygodni. Uczniowie, u których stwierdzono średnie wartości powyżej 140/90 mm Hg informowani są o konieczności zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
3. Nauka prawidłowego wyliczania BMI.
Do programu nie może przystąpić młodzież, u której wcześniej rozpoznano nadciśnienie tętnicze (leczone nadciśnienie tętnicze) czy choroby nowotworowe.
Osobami realizującymi program są pielęgniarki szkolne.
Program finansowany jest ze środków budżetowych m.st. Warszawy.
Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. “HPV 12” na lata 2022 – 2024.
Wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human papilloma virus – HPV) odpowiada m.in. za powstanie wielu chorób, które stanowią globalny problem zdrowia publicznego m.in.: raka piersi, raka szyjki macicy, raka odbytu. Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w przedziale wieku 15-44 lat. Każdego roku w tej grupie wiekowej wykrywany jest u 500 tys. osób. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV: wśród nich są wirusy niskoonkogenne odpowiedzialne za powstanie ponad 90% brodawek płciowych i brodawek okolic odbytu (tzw. kłykciny kończyste) oraz wirusy wysokoonkogenne, najgroźniejsze z nich to typy 16 i 18 odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki macicy.
Zakażenie wirusem HPV nie wywołuje żadnych zauważalnych objawów. Pierwsze objawy mogą pojawiać się, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana. Dziewczęta w wieku 15-19 lat należą do grupy, w której obserwuje się największy odsetek (ok.40%) zakażeń wirusem HPV. W profilaktyce raka szyjki macicy ważna jest profilaktyka pierwotna (szczepienia) oraz profilaktyka wtórna (badania cytologiczne). Zaszczepienie może być skuteczne w 96-100% przypadków. Ze względu na najlepszą skuteczność rekomenduje się szczepienie osób młodych, jeszcze przed inicjacją seksualną, a wiec przed pierwszym kontaktem z wirusem.
Aby umożliwić 12 letnim mieszkańcom m.st. Warszawy dostępność do bezpłatnych szczepień ochronnych proponujemy Państwu uczestnictwo w programie pn. “HPV 12”. Projekt adresowany jest do 12 letnich dziewcząt i chłopców (po ukończeniu 12 r.ż. a przed ukończeniem 13 r.ż.), zamieszkałych na terenie m.st. Warszawy.
Celem programu jest m.in. zmniejszenie liczby zakażeń spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego.
Program zakłada:
- przeprowadzenie akcji informacyjnej o programie wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci, do których jest on skierowany,
- zakwalifikowanie dzieci do programu,
- uzyskanie zgody rodziców/opiekunów prawnych dzieci na wykonanie szczepienia oraz wypełnienie formularza uczestnictwa w programie,
- zaszczepienie dzieci przeciwko HPV po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonania szczepienia (kwalifikacja lekarska o braku przeciwwskazań do wykonania szczepienia ważna jest 24 godziny),
- edukację rodziców/opiekunów prawnych dzieci na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego oraz szczepień profilaktycznych przeciwko temu wirusowi,
- wypełnienie ankiety.
Program finansowany jest przez m.st. Warszawa.
Na szczepienia w programie “HPV 12” zapraszamy od stycznia 2022 r. do 6 grudnia 2024 r. do Poradni POZ dla dzieci w ZLO:
1. | ZLO ul. Abrahama 16 | tel. 22 671-24-63 | poniedziałek i środa w godzinach 8:00 – 17:00 wtorek, czwartek, piątek w godzinach 8:00 – 15:00 |
2. | ZLO ul. Saska 61 | tel. 22 617-67-34 | poniedziałek w godzinach 8:00 – 14:00 wtorek w godzinach 9:00 – 13:00 środa w godzinach 8:00 – 14:00 i14:00 – 19:00 czwartek w godzinach 8:00 – 14:00 i 15:00 – 18:00 piątek w godzinach 8:00 – 14:00 |
3. | ZLO ul. Grochowska 339 | tel. 22 810-21-11 | od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 |
4. | ZLO ul. Ostrołęcka 4 | tel. 22 810-45-91 | poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach 8:00 – 14:00 środa w godzinach 8:00 – 15:00 |
5. | ZLO ul. Sygietyńskiego 3 | tel. 22 810-09-30 | poniedziałek w godzinach 11:00 – 13:00 i 15:00 – 17:00 wtorek w godzinach 8:00 – 10:00 i 12:00 – 13:30 środa w godzinach 11:00 – 13:00 i 15:00 – 17:00 czwartek w godzinach 8:00 – 10:00 i 12:00 – 13:30 piątek w godzinach 12:00 – 13:30 |
6. | ZLO ul. Kickiego 24 | tel. 22 810-41-71 | wtorek w godzinach 15:00 – 18:00 środa w godzinach 9:00 – 10:00 czwartek w godzinach 15:00 – 18:00 |
7. | ZLO ul. Styrska 44 | tel. 22 610-72-52 | poniedziałek w godzinach 11:30 – 14:00 wtorek w godzinach 15:00 – 18:00 środa w godzinach 8:00 – 10:00 |
Źródło:
Uchwała nr LI/1573/2021 Rady m.st. Warszawy z dnia 08.07.2021 r. w sprawie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. “HPV 12” na lata 2022-2024.