face
bip
wozek


Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Mleko Mamy to bezcenny dar, który Mama 🤱 może podarować dziecku.👶

 

Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Niemowlęta karmione wyłącznie piersią, w porównaniu z tymi karmionymi lub dokarmianymi mlekiem modyfikowanym, rzadziej chorują na infekcje, zwłaszcza płuc i uszu oraz biegunki zakaźne. Mniejsze jest u nich ryzyko zakażeń dróg moczowych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także wystąpienia nadwagi lub otyłości, cukrzycy i niektórych nowotworów. Jak dotychczas nie udało się stworzyć mleka modyfikowanego, które wraz z wiekiem dziecka zmieniałoby swój skład oraz posiadałoby właściwości immunologiczne, przeciwzapalne, enzymatyczne, hormonalne oraz stymulujące procesy rozwoju komórek i układów organizmu. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki m.in:

  • białka,
  • tłuszcze,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • cukry,
  • niezbędne minerały
  • wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.

 

Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy oraz jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Karmienie piersią to nie tylko korzyści dla dziecka i dla mamy, ale i dla całego społeczeństwa – zdrowotne, ekologiczne i ekonomiczne.

 

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią