face
bip
wozek


Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy u dzieci

 

BADANIA PRZESIEWOWE W KIERUNKU CUKRZYCY U DZIECI

 

Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 2-17 lat na badania w kierunku rozpoznania wczesnego, bezobjawowego stadium cukrzycy typu 1.

SZPZLO Warszawa Praga Południe podpisał umowę z Uniwersytetem Medycznym na realizację europejskiego projektu pn. Działania na rzecz wczesnej diagnostyki nieklinicznej cukrzycy typu 1 w celu zapobiegania chorobie (EDENT1FI). Celem badań przesiewowych jest rozpoznanie wczesnego, bezobjawowego stadium cukrzycy typu 1 u dzieci. Do programu zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 2-17 lat, u których dotychczas nie stwierdzono cukrzycy. Każde dziecko uczestniczące w programie będzie miało pobraną jednorazowo krew kapilarną przez nakłucie palca. Krew dziecka zostanie zbadana pod kątem autoprzeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1 (GAFA, IA2A, ZnT8). Wytypowanie tych autoprzeciwciał jest oznaką stanu zapalnego komórek trzustki produkującej insulinę. Można je wykryć we krwi na wiele lat przed wystąpieniem pełnoobjawowej cukrzycy.

Dodatkowo będą zbierane dane społeczno-demograficzne (Pesel, data urodzenia, płeć, wzrost, waga, wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy typu 1) i dane kontaktowe. Badania laboratoryjne zostaną wykonane w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W przypadku dodatniego wyniku testu konieczne będzie ponowne pobranie próbki krwi do badań na obecność autoprzeciwciał (GAFA, IA2A, ZnT8, IAA). Ta próbka krwi będzie wysłana do laboratorium w Helmholtz Monachium lub Hospital San Raffaele Mediolan.

Większość pacjentów, u których rozwija się cukrzyca typu 1, nie wykazuje żadnych nieprawidłowości we wczesnych stadiach choroby. Około 90 % dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 nie ma w rodzinie krewnych chorych na cukrzycę. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego dziecka, który niszczy własne komórki produkujące insulinę. Po pewnym czasie chore dzieci wymagają leczenia insuliną (stadium 3). Rodzice nie znają objawów cukrzycy (zwiększone, pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu i chudnięcie) co opóźnia rozpoznanie choroby.

Wczesne rozpoznanie i leczenie cukrzycy typu 1 znacznie redukuje częstość występowania zagrażającej życiu cukrzycowej kwasicy ketonowej, daje szansę na utrzymanie przez dłuższy czas produkcji własnej insuliny co ułatwia leczenie cukrzycy i zmniejsza ryzyko powikłań przewlekłych. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu cukrzycy dziecko zostanie objęte profesjonalną opieką diabetologiczną, zostanie przeprowadzona edukacja w zakresie objawów i leczenia choroby.

Aby zapisać dziecko na badanie wystarczy umówić wizytę w przychodniach:

ul. Saska 61tel. 22 617 67 34
ul. Ostrołęcka 4tel. 22 810 45 91
ul. gen. Romana Abrahama16tel. 22 671 24 63
ul. Grochowska 339tel. 22 810 21 11
ul. Sygietyńskiego 3tel. 22 810 09 30
ul. Kickiego 24tel. 22 810 41 71
ul. Styrska 44tel. 22 610 46 90

i zgłosić się w umówionym terminie.

 

Badanie jest organizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie.