Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

 

Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego.

Szanowni Państwo,
rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat, i może nie dawać żadnych objawów. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób.

Kolonoskopia to badanie ratujące życie. Nie obawiaj się kolonoskopii.

Rak jelita grubego rozwija się z łagodnych zmian przednowotworowych – tzw. polipów. Polipy można łatwo usunąć w badaniu kolonoskopii, zapobiegając rozwojowi choroby. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego można wykonać w ramach programu profilaktycznego NFZ.
Kliknij i sprawdź, gdzie można poddać się badaniu.

Polecamy również podcast wideo z cyklu “Lepiej Wiedzieć Profilaktycznie. Onkologia. 3. Kolonoskopia. Kiedy i dla kogo?”
W odcinku numer 3 rozmawiamy z ekspertami o tym jak przygotować się do kolonoskopii, jak przebiega badanie oraz wyjaśniamy, że nie ma powodów do obaw

Przewlekłe zaparcie może być czynnikiem ryzyka raka jelita grubego. W profilaktyce i zwalczaniu tej dolegliwości ważne jest odpowiednie żywienie i ruch. Na portalu “Diety NFZ” można skorzystać z bezpłatnego planu żywieniowego DASH ZAPARCIA.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji “Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – kliknij tutaj.